Клуб Бонистика  

 
Кадастр Рідкісних бон
 

Статья

НЕЗДІЙСНЕНА в 1941. р. ЕМІСІЯ БАНКНОТИ ГЕНЕРАЛЬНОЇ ГУБЕРНІЇ за 1000 зл. ЧЕРЕЗ УЖИТТЯ НА НІЙ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.

Панові Іванові Булатові завдячуємо доставлення нам відомості з фахового журналу в Польщі про важливе для українців відкриття щодо політики німців відносно українців у Генеральній Губернії в часі другої світової війни, 1939 - 1945.

Як відомо, уряд ГГ під проводом ген. губ. Ганса Франка у Кракові випустив 1 березня 1940. року нові банкноти “Емісійного Банку в Польщі” у восьми номіналах: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 і 500 злотих. Друга емісія, вже лиш п’яти банкнот (за 1, 2, 5, 50 і 100 зл.) була датована 1. серпня 1941. року - тобто днем прилучення Східної Галичини як 5-го дистрикту до давнього Губернаторства.

На обох емісіях німецька влада того “прибічного Краю” Райху, вжила виключно одної, місцевої польської мови - як у ніякім іншім окупованім ними краю. На обох емісіях є ті ж самі підписи президента (Емісійного Банку в Польщі) Млинарскі-ого 1 заступника президента ...(?)Йовскі-ого.

Про цю приготовану до емісії в ГГ 1. серпня 1941. р. банкноту з найвищим, досі неіснуючим номіналом за 1000 зл., світ довідався щойно по 28-ми роках з незамітної (і пропущеної без належної уваги) нотатки у польськім журналику “Лодзькнй Нумізматик “Lodzki Numizmatyk”) ч. 4 (100) з квітня 1969. р. Емісії однак не здійснено, хоч технічне приготування було доведене вже до кінцевої стадії пробного друку. Чому?

Названий журнал у воєводському місті Лодзі у західній Польщі (за німців звалося воно Ліцманштадт) репродукував у поменшанні пробні друки названої банкноти з обох сторін і за ним ми їх передруковуємо в Українськім Філателісті, із 20% збільшенням.

Аверс цієї нездійсненої банкноти за 1000 зл. не відрізняється своїм стандартним текстом від усіх інших, і має ідентичні підписи. Зате реверс пробного друку показує дійсну сенсацію! Поб1ч рисунка замку Вавель у Кракові напис виповнено виключно УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ, якою заступлено польську, яка всевладне “панувала” на всіх інших банкнотах Генерального Губернаторства!

Гарний “дарунок” бажав німецький Уряд у Кракові принести українцям в дні окупації цивільною адміністрацією їх батьківського краю - Східної Галичини, та відтяття “П’ємонту” народу від “Великої” України!

Так виготовленій і вже підписаній до емісії банкноті не судилося однак перейти друкарські машини і знайтися в обігу між населенням - напевно виключно з причини уміщення на ній української мови.

Твердимо це без доказів - але в повнім переконанні!

Шовінізм впливових ворожих нашому народові урядників зумів вицофати видання вже з останньої стадії, та взагалі уневажнити емісію банкноти з потрібним в обігу номіналом.

Пошанування прав мови народу - меншості, відвічного співмешканця, ще і тепер полякам не вміщається в головах, що видно також і з коментарю у названім вгорі неполітичнім Нумізматику в Лодзі:

“Що стрілило німцям дати такий (значить українською мовою - примітка Ред.) напис - залишиться лише в здогадах”.

Можливо дасться комусь прослідити цю справу дальше, ніби то дрібничкову, але для нас так засадничого значення при вивченні відносин на західноукраїнських землях у часі другої світової війни.

Всі “знахідки” проситься надсилати для публікування в Українському Філателісті.

Начать обсуждение в форуме
Авторы:
Черноіваненко Віталій
Дата:   2007-05-14
Добавил:   Андрiй
Рейтинг:   0.00
Источник: Визвольний шлях. - 2003. – Кн. 10 (667). – С. 37-41.

Отзывы членов Клуба
Добавить отзыв